Przemysł

Niesamowite życie i czasy Nikoli Tesli

By 12 marca 2020 No Comments

Nikola Tesla urodził się w Cesarstwie Austriackim (obecnie Chorwacja) w 1856 roku i był jednym z najważniejszych wynalazców XX wieku. Miał zadziwiająco długą listę urządzeń pochodzących z jego płodnego umysłu, w tym działające urządzenie darmowej energii. Tesla wyjechał do USA w 1891 roku i został obywatelem amerykańskim. Zmarł bez grosza w Nowym Jorku w 1943 r.

Tesla był najbardziej znany ze swojej pracy z elektrycznością, najczęściej w dziedzinie elektromagnetyzmu i elektromechaniki. Tesla został zatrudniony przez Thomasa Edisona wkrótce po tym, jak Tesla przybył do Ameryki w 1888 roku, ale po pewnym czasie jego relacje z Edisonem i Teslą pogorszyły się, decydując się na założenie własnej firmy o nazwie Tesla Electric Light and Manufacturing.

Tesla była wtedy celebrytką, ale obecnie prawie nieznana. Jego wynalazki i wiedza leżą u podstaw wielu osiągnięć dzisiaj, a może nawet w przyszłości. Jest to tym bardziej zadziwiające, biorąc pod uwagę, że to wszystko wydarzyło się około 100 lat temu! Tesla był dedykowanym promotorem prądu przemiennego w porównaniu z prądem stałym, zgodnie z zaleceniami Edisona do przesyłania prądu elektrycznego. Problem z DC polega na tym, że nie można go wysłać więcej niż kilka bloków miejskich przed utratą napięcia. Prąd przemienny może być wysyłany na bardzo duże odległości przy bardzo wysokich napięciach, a następnie wyłączany przez przetwornice napięcia w miejscu docelowym lub w jego pobliżu.

Wszystkie urządzenia Edisona zostały zaprojektowane na prąd stały i nie chciał odrzucić idei, że prąd stały powinien stać się standardem w przesyłaniu energii elektrycznej. Edison bronił swojej pozycji na DC, stwierdzając, że silniki elektryczne nie mogą działać na AC. Tesla zareagował na tę wadę, opracowując do dziś używany indukcyjny silnik elektryczny, który napędzany jest prądem przemiennym. Zaangażowanie Edisona w DC było powolne, a rodzaj wojny między Edisonem i Teslą rozpoczął się po tym, jak Tesla sprzymierzył się z George'em Westinghouseem w celu opracowania prądu przemiennego jako standardu przesyłania energii elektrycznej. Tesla i Westinghouse w końcu zwyciężyły w „obecnej wojnie”, a AC stało się i pozostaje dzisiaj standardem.

Urządzenia Tesli obejmowały komunikację bezprzewodową, chociaż włoski wynalazca Gugliemo Marconi doszedł do sedna Tesli, wysyłając pierwszy transatlantycki sygnał radiowy. Tesla jest także pionierem w zakresie promieniowania rentgenowskiego, laserów, technologii komórkowej, urządzeń neonowych i wysokonapięciowych. Tesla wniósł także wczesny wkład w dziedzinie balistyki, fizyki teoretycznej, fizyki jądrowej, radaru, robotyki, zdalnego sterowania i informatyki. Wiele wynalazków Tesli było napędzanych przez inne dzieło zwane „cewką Tesli”.

Opracował także metodę przesyłania energii elektrycznej przez powietrze i wykorzystania przewodnictwa ziemi do napędzania pojazdów w oddali. Jednym z jego marzeń było zdalne sterowanie samochodami z bezpłatnej stacji transferu energii. Elektryczność byłaby przenoszona przez powietrze, a ziemia stanowiłaby drugą połowę obwodu. To nigdy nie zostało opracowane na poziomie praktycznym.

Inne wysiłki Tesli obejmowały budowę pierwszej elektrowni wodnej (we współpracy z George'em Westinghouse) w wodospadzie Niagara i elektryczne oświetlenie AC na Światowe Targi w 1893 r. Przy wsparciu JP Morgan, Tesla zbudowała eksperymentalną wieżę do przenoszenia mocy o nazwie Wardenclyffe Tower w 1901 r. Kiedy JP Morgan odkrył, że jednym z zastosowań wieży Tesli będzie generowanie darmowej energii elektrycznej, wycofał swoje finansowanie, ponieważ zdał sobie sprawę, że bardzo lukratywny komercyjny biznes wytwarzania energii elektrycznej byłby przestarzały i odmówił na to.

Utrata funduszy na Wieżę Wardenclyffe była dla Tesli okropną wiadomością. Po śmierci Tesli wszystkie jego dokumenty i szkice zostały zamknięte przez federalną agencję rządową na rozkaz J. Edgara Hoovera, ówczesnego szefa FBI. Większość wynalazków Tesli wyprzedzała swoje czasy i stanowiła realne zagrożenie finansowe dla tych, którzy mogliby skorzystać z technologii dnia. Z tego powodu Tesla została celowo „usunięta” z historii, a jej nazwa dopiero teraz staje się znana.

W dzisiejszych czasach, gdy ludzkość szuka niedrogich źródeł przyjaznej dla środowiska energii elektrycznej, ponowne pojawienie się Tesli w świadomości społecznej może być doskonale zaplanowane. Tesla naprawdę poznał sekrety darmowej energii, a jego plany dotyczące nieskomplikowanego, taniego urządzenia darmowej energii są teraz ponownie publicznie dostępne.

Niewątpliwie dokonano wielkich postępów w dziedzinie energii słonecznej i wiatrowej, ale w większości energia elektryczna nadal pochodzi z paliw kopalnych. Domowe systemy słoneczne są nadal niedostępne dla większości właścicieli domów, podobnie jak wiatraki domowe. Aparat darmowej energii Tesli składa się z szeroko rozpowszechnionych części elektrycznych, nie ma części ruchomych i twierdzi, że wykorzystuje promieniowanie kosmiczne jako źródło energii.

To niesamowite, że człowiek opracował tak wiele pomysłowych i praktycznych koncepcji i wynalazków w ciągu jednego życia. O dziwo, może to mieć związek z chorobą psychiczną, na którą Tesla cierpiał przez większość swojego życia. Tesla stwierdził, że zwykle widzi oślepiające błyski światła, widząc wizje nowych pomysłów i odpowiedzi na problemy. Powiedział, że te błyski zostały wywołane prawie wszędzie przez jedno słowo, które przeczytał lub usłyszał i które pozostało w jego świadomości.

Pod koniec życia Tesla zmagał się także z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym, które wykazywało obsesyjny lęk przed zarazkami i potrzebą podzielenia ważnych liczb w jego życiu (np. Pokoju hotelowego nr 3327) przez 3. Tesla również wydawał się czerpać korzyści ze swoich dolegliwości umysłowych jak Howard Hughes, kolejny nałogowy gigant XX wieku.