Technologia LCOS (Liquid Crystal on Silicon) to technologia hybrydowa, która jest zwykle stosowana obecnie w telewizorach projekcyjnych. Jest to rodzaj mikro-projekcji lub mikrodisplay na ekranach o bardzo wysokiej przejrzystości, które były śledzone w erze LCD. Problem z CRT, który zna większość z nas, polega na tym, że wyraźny obraz jest wyświetlany tylko wtedy, gdy otrzyma wyraźny sygnał. Ponadto ich wydajność jest ograniczona rozmiarem ekranu. Działa dobrze nawet do 40 cali po przejęciu różnych innych nowych technologii, takich jak cyfrowe przetwarzanie światła (DLP), wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD) i ciekłokrystaliczny nad krzemem (LCOS).

LCOS jest dość podobny do tradycyjnych projektorów DLP i zasadniczo jest technologią odblaskową. Tutaj jednak stosuje się ciekłe kryształy zamiast pojedynczych zwierciadeł. W analizie porównawczej projektory LCD wykorzystują półprzezroczysty układ LCD, który przepuszcza światło z wyświetlacza ciekłokrystalicznego. W LCOS, chip krzemowy, który jest początkowo powleczony warstwą aluminiowaną, wraz z kilkoma rodzajami warstw pasywacyjnych, które również są z natury silnie odbijające, są stosowane w połączeniu z ciekłymi kryształami.

Tradycyjnie ciekły kryształ umieszcza się między dwiema szklanymi płytkami, aby utworzyć urządzenie LCD. Praktycznie wszystkie sprzedawane obecnie wyświetlacze ciekłokrystaliczne są wytwarzane w ten sam sposób. Są one również umieszczane między skrzyżowanymi polaryzatorami w celu bezpośredniego oglądania.

Jednak produkcja wyświetlaczy staje się problemem, gdy wymagane są wyższe rozdzielczości dla szybszych komputerów, ponieważ technologia tranzystorów cienkowarstwowych (technologia TFT) jest zwykle stosowana do produkcji wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości, a także tysięcy materiałów Stos warstw jest wzorowany na jednym kawałku szkła, który ostatecznie staje się bardzo drogi, co czyni technologię niepraktyczną dla produkcji komercyjnej.

W tym przypadku technologia LCOS jest stosowana jako alternatywna metoda tworzenia obrazów o wysokiej rozdzielczości z ciekłymi kryształami, w których stosowana jest technologia Liquid Crystal on Silicon. LCOS wykorzystuje pojedyncze szklane podłoże, które jest polerowane silikonem na tylnym końcu wyświetlacza. Dzisiejsza technologia krzemowa jest tak zaawansowana, że ​​osadzanie i modelowanie milionów pikseli odbywa się na bardzo małym obszarze, na przykład calach lub dwóch. Następnie na piksel nakłada się warstwę odblaskowego aluminium wraz z warstwą wyrównującą poliimid. Technologia ciekłokrystaliczna na krzemie (LCOS) umożliwia w ten sposób mikrodisplay o wysokiej rozdzielczości, który jest niedrogi w produkcji komercyjnej, a jednocześnie łatwy w produkcji dla producentów na całym świecie.

Dobrze wiadomo, że technologia LCOS może zwykle wytwarzać obrazy o wyższej rozdzielczości i większym kontraście niż konwencjonalne wyświetlacze ciekłokrystaliczne i plazmowe, co powoduje, że ich wdrożenie w urządzeniach takich jak telewizory jest tańsze.

W 2004 r., Na ważnym spotkaniu technologicznym w Wielkiej Brytanii, wielu gigantów układów krzemowych rozpoczęło plany produkcji tanich, wielkoskalowych układów LCOS do płaskich wyświetlaczy, które zrewolucjonizują wrażenia przeciętnego obywatela przy znacznie niższych kosztach.

Odtąd technologia LCOS jest nie tylko dość konkurencyjna pod względem ceny i wydajności w porównaniu z systemami LCD i DLP, ale także często korzystna, na przykład doskonałe odwzorowanie kolorów, zadziwiające współczynniki kontrastu, wysokie rozdzielczości, brak efektu „drzwi ekranowych” i Brak problemów z wypalaniem ekranu w porównaniu z wyświetlaczem LCD. Piksele na ekranach LCOS mogą być znacznie mniejsze niż większość innych technologii mikroprojektu, bez utraty jakości obrazu i zwrotności. Wyświetlacze LCOS można skalować do bardzo wysokich rozdzielczości, takich jak 1920 x 1080 i 1600 x 1200 i więcej, bez zwiększania rozmiaru i kosztów płaskiego wyświetlacza.